Bilden visar en ljus och vårbetonad uppställning med två små kycklingfigurer placerade på en slät, blekgul yta. Runt motivet bildar vita blomklasar en mjuk ram, där täta kronblad och små gröna blad syns i flera lager. Blommorna ligger både i förgrunden och bakgrunden, vilket skapar ett inramat, nästan kransliknande uttryck. Ljuset är jämnt och mjukt, utan hårda skuggor, och ger tydliga konturer på figurerna samt framhäver deras ytor och små detaljer.
Till vänster sitter en kyckling med kroppen vänd rakt mot kameran. Den har en ljusgul, lätt cremefärgad ton och en struktur som påminner om finfjädrad dun, med tunna räfflor över huvud, bröst och vingar. Näbben är orange och formad med en liten öppning och markerade kanter. På huvudet ligger en sprucken äggskalskupa som en hjälm, med en synlig spricka och ojämn kant runtom. Fötterna är framåtriktade och tydligt modellerade med tår och små klor, även de i orange. Ögonen är små och mörka, placerade symmetriskt och ger ett neutralt uttryck.
Till höger syns den andra kycklingen, delvis sittande i ett vitt äggskal. Äggskalet är öppet upptill med stora, oregelbundna sprickor och en rundad form. Kycklingen tittar svagt åt vänster, vilket ger variation i kompositionen. Den har samma dunlika ytstruktur, men ansiktet och näbben syns tydligare från sidan. Även här är näbben orange och blankare än kroppen, med en lätt upphöjd form.
Bakgrunden hålls enkel och enhetlig, där den blekgula färgen kontrasterar mot de vita blommorna och de varma orange detaljerna på näbbar och fötter. Helhetsintrycket passar en bildbank för påskdekoration, vårpynt och säsongsprydnader. Motivet motsvarar produkten Dekoration Kyckling i Ägg Mix Set/2 och förekommer i sortimentet hos Köpstaden.se, med koppling till varumärket A Lot Decoration, samtidigt som bilden i sig tydligt fokuserar på figurernas form, färg och omgivande blomram.