På bilden syns ett fågelbad av modellen Dagg, som finns i sortimentet hos Köpstaden.se och är tillverkat av A Lot Decoration. Centralt i fotot visas fågelbadet placerat ovanpå ett mindre bord eller pall utomhus. Underlaget består av vad som ser ut att vara stenplattor, vilket förstärker utomhuskänslan, och det diffusa ljuset tyder på ett milt solsken där vissa skuggor lagt sig tvärs över ytan.
Själva fågelbadet har en tydlig form inspirerad av ett löv. Konturerna böjer sig uppåt och skapar en skålformad struktur med vågiga kanter, där varje svepning ger ett naturligt och organiskt intryck. Ytan är ljusgrå med subtila inslag av beige och dekarativa ådringar som påminner om bladnerver. I mitten syns en liten cirkel där alla nerver möts, vilket förstärker den botaniska känslan.
Materialet verkar vara keramik eller sten, då ytan är matt med lätt glans från solreflexen som träffar badet. Formen är grund vilket lämpar sig för sitt ändamål; att samla vatten, sand eller kanske till och med användas som dekoration i trädgården. Runtomkring kanterna finns tydliga mönster som förstärker det naturlika uttrycket. Badet är relativt stort, vilket märks på proportionen jämfört med bordet den vilar på.
Bakgrunden är mjukt suddig som låter blicken fokusera på själva fågelbadet, och färgerna hålls i naturliga toner som smälter väl in i en utomhusmiljö. De drag av grått, beige och svarta nyanser ger bilden ett harmoniskt och jordnära intryck. I förgrunden skymtar man ett stabilt, mörkt träbord med kraftiga ben, som ytterligare placerar produkten i en trädgårdsmiljö och skapar associationer till trädgård, terrass, altan eller uterum.
Den här bilden är perfekt för Köpstaden.se:s bildbank när det gäller trädgårdsinredning eller utomhusdekorationer, eftersom den tydligt visar fågelbadets fysiska egenskaper; både form, storlek och struktur. Modellen Dagg från A Lot Decoration förmedlar via bilden en känsla av natur och fungerar som inspiration till trädgårdsprojekt där liknande fågelbad eller dekorationer kan tänka sig ingå.