Bilden visar ett dukat bord i dämpade naturtoner där en dekorskål står i centrum, fylld med nötter och omgiven av små detaljer som förstärker ett tydligt höst- och skogstema. Mot en ljus bakgrund med mjuka veck i ett tyg syns två höga vinglas i glas, placerade längre bak på bordet. Bredvid dem anas grå tallrikar och en hopvikt servett i linnekänsla, vilket ger en tydlig middagsdukning utan att ta fokus från motivet i förgrunden. I bakgrunden står även två stora kottar, mörkbruna och tydligt uppbyggda av tätt sittande fjäll, placerade på små runda underlägg eller baser.
I förgrunden ligger själva skålen, fotograferad i låg vinkel så att kanten och innehållet framträder tydligt. Skålen är utformad som flera ekorrar som bildar en ring, där djurens kroppar och svansar skapar skålens ytterkant. Ytan är mörk, nästan svartbrun, med markerad struktur som liknar päls: tunna räfflor, små borstliknande linjer och upphöjda partier som ger ett skulpterat intryck. Ekorrarnas huvuden syns runt om, med små öron och rundade ögon som fångar ljuset. Mellan djurfigurerna finns partier som liknar kottar eller frökapslar i relief, vilket förstärker naturkänslan i formen.
Skålen är fylld med en blandning av hela valnötter i skal, hasselnötsliknande bruna nötter och några mörkare nötter som ligger djupare i skålen. Några valnötter och enstaka runda nötter har även hamnat utanför och ligger utspridda på den ljusa dukningen framför skålen. Bordstextilen ser ut som grovt linne eller canvas med synlig väv och mjuka skrynklor.
Den här bilden används hos Köpstaden.se och hör till produkten Skål Ekorrar från A Lot Decoration. Motivet fungerar som bildbanksmaterial för sökningar på dekorskål, skål med ekorrar, nötservering, höstdukning, skogstema, bordspynt och naturinspirerad inredningsdetalj.